Savjetnik i zanimljivosti

ODRŽAVANJE DRVENOG NAMJEŠTAJA

Da bi Vaš namještaj zadržao svoju ljepotu treba ga redovito i održavati. U trgovinama postoje razna sredstva za čišćenje i održavanje drvenih površina, no ona veoma često u sebi sadrže i kemijska otapala koja zagađuju zrak i okoliš a mogu uzrokovati i alergije. Učinak njegovanog i temeljito očišćenog drvenog namještaje može se postići i alternativnim prirodnim sredstvima.

POMOĆ PROTIV PRAŠINE:

  1. 1 l vode, 1 čajna žlica octa, 1 čajna žlica glicerina ( pomiješajte sve satojke i nanesite tekućinu na mekanu krpu kojom ćete očistiti namještaj )
  2. jabučni ocat idealan je za čišćenje stvrdnutog sloja prašine
  3. prašinu ćete lako očistiti ako na krpu za čišćenje nanesete  malo piva
  4. prašinu s drvenog namještaja lako ćete skinuti vunenom krpom

POLIRANJE DRVENIH POVRŠINA:

  1. drveni namještaj uspješno možete ispolirati pčelinjim voskom otopljenim u vodenoj kupelji
  2. 200 ml maslinovog ulja i 2 žlice limunovog soka izmješajte i time ispolirajte drvene furnire
  3. drveni namještaj dobit će poseban sjaj ako ga ispolirate lanenim uljem

PROTIV MRLJA I OGREBOTINA:

  1. udubljenja na drvenom namještaju nestat će nakon nekoliko sati ako na njih položite vlažnu krpu
  2. tragove od voska svijeća s drvenog namještaja lako ćete skinuti ako vosak zagrijavate sušilom za kosu ( potom samo obrišite ubrusom )
  3. vodeni tragovi s namještaja nestat će ako ih istrljate pastom za zube pa ispolirate mekom krpom
  4. ogrebotine na svjetlom namještaju uklonit ćete bijelim vazelinom ili mješavinom od 1 žlice octa i 1 žlice ulja
  5. ogrebotine na tamnom drvetu odstranit ćete mješavinom crnog vina i ulja

LANENO ULJE

Laneno ulje, ili firnajz je jedan od sjajnih načina da se zaštiti namještaj-drvo od vlage. Koristi se za zaštitu drveta koje će biti na suncu, kiši, snijegu, vjetru. Laneno ulje se koristi i za sobni nameštaj. 


Kako se radi lanenim uljem? 
Jednostavno - četkom, valjkom ili špricanjem se premaže površina koja se zaštićuje. Sačeka se 20-30 minuta da se osuši  na drvetu i tako onoliko puta koliko je potrebno. Kada shvatite da drvo više neće da upija laneno ulje, tada jednostavno prebrišete višak ulja pamučnom krpom. Nanesite više tankih premaza umjesto jednog “debelog”.

NAPOMENA: Po završetku uljenja krpom iste je potrebno potopiti u vodu ili zapaliti zbog mogućnosti samozapaljenja krpe kada se osuši.


SHABBY CHIC

Shabby chic (pohabani stil) namještaj se prvo pojavio u Engleskoj najprije na selu, a kasnije je postao popularan u višim i srednjim klasama. Danas se shabby chic može uklopiti u razne stilove interijera.
Shabby chic se odnosi na vrstu dizajna i stil uređenja koji uključuje korišteni namještaj, fotelje i umjetničke predmete iz razdoblja starijeg dizajna. Ime stilu dala je dizajnerica Rachel Ashwell, sredinom 80-ih. Namještaj datira iz različitih povijesnih razdoblja, posebno 19. stoljeća u Engleskoj i Francuskoj.
Danas većina izrađenog namještaja u shabby chic stilu pruža dojam starog i istrošenog, kao da je korišten kroz nekoliko generacija. Udobnost, ljepota nesavršenosti, elemenata koji su tijekom vremena zaboravljeni u potkrovlju, kao i želja za jednostavnosću, praktičnosti življenja te zahvalost prema nasljeđu, temelji su na kojima je nastao shabby chic. Karakteristične boje ovog pokućstva su bijela, krem ili blage pastelne. Zidovi su iste ili komplementarne boje. Podovi su drveni ili je drvo obojeno u bijelo.

 SHABBY CHIC TEHNIKA:

Čišćenje
Finim brusnim papirom izmatirajte namještaj kako bi uklonili sav sjaj. To je potrebno zbog boljeg prianjanja sljedećeg premaza boje te kako bi bili sigurni da ste uklonili sve nečistoće. Nakon matiranja vlažnom krpicom prijeđite komad kako bi uklonili prašinu.

5. Prvi sloj
Premažite komad namještaja osnovnom, donjom bojom za koju želite da proviruje. Najčešće je to tamnija nijansa od one koja će na kraju prevladati. Pustite da se boja dobro osuši što može potrajati i do 24 sata. Preporučuje se korištenje akrilnih boja na bazi vode jer se brže suše, lakše ispiru s pribora i dobro slažu s drugim tehnikama.

6. Vosak
Namještaj sada premažite voskom, po mogućnosti pčelinjim. Posebnu pozornost posvetite rubovima i dijelovima oko ručki i radne plohe.

7. Drugi sloj
Nanesite novi sloj boje druge nijanse i pustite da se osuši. Gornji sloj obično je svjetliji od donjeg. Boju nanosite kistom pri čemu nije važno ostavlja li kist tragove ili ne.

8. Završna faza
Brusnim papirom odstranite dio gornjeg sloja boje. Po želji možete na nekim mjestima lagano skinuti boju ili prelazeći više puta po istom mjestu stvoriti jači shabby efekt.


STANDARDNE DIMENZIJE KUHINJSKIH ELEMENATA

a) donji elementi (sa ili bez ugrađenih el. aparata)
. dubina: 60 cm,
. visina: 85-88 cm sa radnom pločom,
. širina: 15, 25, 30, 40, 45, 60, 80, 90, 120 cm.

b) gornji viseći elementi
. dubina: 35 cm,
. visina: 60 - 98 cm,
. širina: 15, 25, 30, 40, 45, 60, 80, 90, 120 cm.

c) visoki ormari (sa ili bez ugrađenih aparata)
. dubina: 35 ili 60 cm,
. visina: 200 - 240 cm,
. širina: 30, 45, 60, 90 cm


RASPORED KUHINJSKIH ELEMENATA

U razgovoru s dizajnerima interijera, često ćete čuti izraz "radni trokut". Pod tom frazom smatra se prostor kuhinje definiran smještajem hladnjaka, sudopera i štednjaka. Ako je taj "radni trokut" kompaktan i dobro posložen, uštedjet ćete na vremenu koje provodite u kuhinji te će vam ključni elementi u prostoriji vaše kuhinje biti nadohvat ruke. Ovaj koncept je usporedno sa napretkom dizajnerskih tehnika postajao sve fleksibilniji. Na taj način dolazimo do četiri osnovna principa uređenja kuhinje koja ćemo objasniti u nastavku teksta.

L-OBLIK
L-oblik kuhinje je najtraženiji model kuhinjskog prostora na svijetu. Izvor njegove popularnosti možemo potražiti u činjenici da zahtijeva vrlo malo prostora, a nudi veliku učinkovitost i lakše snalaženje u prostoru. Ovaj plan se preporučuje u slučaju kada želimo inkorporirati kuhinju u ostatak stana tj.dnevni boravak i blagavaonu.

OTOK
Otok je zapravo element u središtu kuhinje ukomponiran u već postojeći L-OBLIK prostora. Najprikladniji je kada se radi o prostoru dimenzija cca. 3x3 metara i otvara se prema drugoj prostoriji. Praktičan savjet: Opremite takvu kuhinju visokim barskim stolicama za casual večere ili usputne obroke.



U-OBLIK
Iako vizualno možda i najljepši oblik, U Model kuhinje sadržava opasnost od prevelikog gušenja prostorije. Obratite pozornost na "radni trokut" sa početka priče; ako su tri temeljna elementa kuhinje (hladnjak, sudoper i štednjak) preblizu jedan drugom, bit ćete zaglavljeni u kutu prostorije. Ovaj oblik se ne preporučuje malim kuhinjama. Praktičan savijet: U slučaju potpuno ograđene kuhinje zidom, razmislite o mogućnosti postavljanja polu-zidićana na granicu sa kuhinji priležećom prostorijom kako bi se vizualno otvorio prostor.



GALERIJA
Ne pretjerano vizualno atraktivna, GALERIJA se još naziva i koridorskim planom. Njezina jedina svrha je što brže snalaženje u prostoru i stoga se najčešće upotrebljava u restoranskim kuhinjama i kantinama. Kako bi se dobilo na prostoru, preporučuje se nabaviti kuhinjske elemente sa što više polica i ladica. Dizajnerski zabranjeni smještaj elemenata je lako uklopiti u ovu kuhinju i nekada je nužan kako biste izbjegli monotoniju GALERIJE.


KAKO ZNATI DA LI JE VAŠ NAMJEŠTAJ MASIVAN

Ako želite kupiti namještaj od punog drveta, provjerite detaljno dali je baš cijeli od drveta. Veoma često neki nevaljali trgovci namjerno ili iz neznanja, "podvale" kupcu "masivni" namještaj koji je dijelom urađen od MDF-a ili na sebi ima plastičnu foliju.

2. Obratite pažnju na strukturu drveta, ako se recimo radi o stolu, ako je površina ploče stola ujednačena cijelom površinom onda je ona furnirana ili je nalijepljena folija. Ako na stolu primijetite nepravilnosti, kvrgice, malo odstupanje u boji na određenim dijelovima ploče, to je već vjerojatnije da je u pitanju masiv.

3. Pri kupovini masivnog stola, provjerite dali su noge stola pune ili je unutrašnjost šuplja, ovako se štedi materijal. A opet ako je puna, provjerite sa prodavcem dali je noga punjena masivom ili MDF-om.

4. Ako želite kupiti namještaj od masiva, preporučujemo da potražite onaj koji je zaštićen bio uljem i voskom a ne lakom. Ovakav namještaj je praktičan ako dođe do oštećenja određenog dijela površine jer se veoma lako može sanirati uz pomoć malo brusnog papira i ulja. Ovakva popravka kod laka nije moguća


EKO NAMJEŠTAJ

Kod izrade eko namještaja zdravlje djelatnika koji sudjeluju u raznim proizvodnim procesima nije ugroženo. Posebno je važno budući da nema završne obrade lakovima - nema ni otrovnih isparavanja u atmosferu. Na taj je način zaštićen i okoliš već pri samoj proizvodnji.

A prilikom upotrebe tj. kad dođe u ured ili dom drveni ekološki namještaj je izvor zdravlja jer potječe iz zdrave šume. Proizvod je izuzetno dugotrajan, te na svojevrstan način <štedi> daljnje korištenje drvne sirovine. Može služiti i kao regulator vlage.

Ako je u zraku nema dovoljno, drvo ispušta vlagu, ako je pak u prostoru ima previše, drvo je iz prostora upija. Naposljetku, budući da se ne koriste umjetni materijali - nema opasnih zračenja i isparavanja u prostor kao što je to slučaj kod namještaja od primjerice ploča iverice, iverala ili lakiranog medijapana. Drveni namještaj završno premazan biljnim uljima ima mogućnost buduće restauracije. Ukoliko dođe do oštećenja vrlo ga je jednostavno bez većih intervencija.
Dotaknemo li samo ovlaš dizajn - odmah je jasno da se drveni proizvod, bio on ormar, komoda, stol ili kuhinja, već samom svojom biti izdvaja. I svaki proizvod je unikat obzirom da je god drveta svaki puta drukčiji. Dizajn, koji bi u ovom slučaju nazvali ima laganu zadaću tj. da u par poteza uobliči prirodni oblik u nešto što ćemo svakodnevno koristiti.

Pri tom ćemo korištenju ostati u vezi s prirodom bez grižnje savjesti da smo joj učinili nešto loše.

Na kraju svoje životne priče, drveni ekološki namještaj potpuno je moguće reciklirati jer je biorazgradiv, što naravno nije slučaj sa namještajem od umjetnih materijala.

Tada se drvo ponovno u potpunosti vraća prirodi iz koje smo ga samo - posudili.


OČUVANJE LJEPOTE I SJAJA VAŠIH PODNIH OBLOGA

Uz malo uloženog truda Vaš novi pod Vas može godinama činiti sretnim.Nekoliko preventivnih mjera će dodatno produžiti dugovječnost Vaših podnih obloga.

Prevelika vlaga ili čak veća pojava mokrine može prouzročiti ''bubrenje'' pa čak i pucanje drveta. Najbolje je drveni pod čistiti lagano vlažnom krpom s drškom, a ovo se pravilo poglavito preporuča za održavanje tvrdih podova.

Postavite otirače ili tepihe na ulazima u prostoriju.

Nikako ne upotrebljavajte politure ili sredstva za uklanjanje prašine jer bi to moglo ostaviti vidljive i neugodne tragove na Vašem podu.
Tako ćete spriječiti unos oštrih predmeta (kamenčića i sl.) i prljavštine na obući, koji mogu oštetiti drvo i lak. Izbjegavajte čišćenje parketa vodom!
Voda se može zadržati na parketu i trajno oštetiti lak i drvo. Za odstranjivanje hrane i mrlja s parketa koristite slabo navlažene mekane krpe. Koristite zaštitne podloge za dijelove namještaja koji dodiruju parket kako biste spriječili oštećenja laka i drveta. Prilikom premještanja ili čišćenja, namještaj podignite i premjestite.


Izbjegavajte povlačenje namještaja po parketu! Izbjegavajte hodanje po parketu u obući sa metalnim potplatima,visokim petama i sl. Ako je parket u kuhinji, ispred sudopera, perilica i sl. postavite zaštitnu podlogu. Na sjaj parketa i boju drveta osim sredstava za čišćenje
utječe sunčeva svjetlost i količina prometa kojem je parket podvrgnut. Parket treba prelakirati kada čišćenje ne vraća sjaj. Ne preporučujemo održavanje parketa barem 2 tjedna od postavljanja i lakiranja.


HRAST KITNJAK

Po analizama austrijskih i njemačkih stručnjaka, hrast bosanskog podnevlja je najkvalitetniji hrast u Europi. Kada posječemo stablo hrast živi još 17 godina, nakon toga se pretvara u hrast kamen, jer dobija nevjerovatnu tvrdoću i samo specijalni alati ga mogu obrađivati. U BiH sa područja Travnika, hrast kitnjak nosi titulu najstarijeg hrasta na svijetu.

Star 2000 godina, imao je oblik velikog panja, sa ogromnom dupljom u donjem dijelu. Prije sto godina obujam pri zemlji mu je bio 30 m., a u visini prsa 16,5 m.. U Beču je 1904. godine objavljeno, da je u njegovu duplju ušlo 66 vojnika. Carski hrast se 1987.g. osušio, a 1998.g. se srušio.