Vrste drveta

Bagrem

Domovina bagrema je sjeverna Amerika, raširen je i u Europi, Aziji, Novom Zelandu i sjevernoj Africi. Listopadno drvo visine do 30 m, promjer stabla do 60 cm. Dobro se suši i obrađuje, glatko se blanja i fino se polira. Ima veliku trajnost.

Bor

Bor pokazuje slične osobine kao smreka, ali se višestruko koristi. Boja je crveno-smeđa koja pod djelovanjem svijetlosti potamni. Na mekom i čvrstom, ali malo elastičnom drvetu, godovi se jasno razaznaju. Lako je obradiv, teže se bajca i polira. Borovo drvo se koristi za unutarnje radove i namještaj, za oblaganje zidova, izradu okvira prozora itd. Trajnost: nezaštićeno, na otvorenom do 85 godina; na slobodnom prostoru, pod krovom do 120 godina, a u zatvorenom prostoru i do 1000 godina.

Breza

Breza je pogodna samo za unutrašnje radove jer ne podnosi nikakvu vlagu i veoma se skuplja. Koristi se za izradu namještaja, za tokarske i rezbarske radove, furnir i šperploče. Daje drvo žuto-bijele do crveno-sive boje, čija je meka, ali ipak čvrsta površina, često plamenasta ili posuta mrljama.

Bukva

Uspijeva u centralnoj i južnoj Europi.Teško i tvrdo drvo, čvrsto i vrlo elastično, dobro se obrađuje.Trajnost:, na otvorenom do 60 godina; na slobodnom prostoru, pod krovom do 100 godina, a u zatvorenom prostoru i do 800 godina.

Hrast

Ovo je srednje teško i tvrdo drvo, čvrsto i elastično, lako se obrađuje. Dugo traje: nezaštićeno, na otvorenom do 120 godina; na slobodnom prostoru, pod krovom do 200 godina, a u zatvorenom prostoru i do 800 godina. Prvorazredno je tehničko drvo za potrebe građevinarstva,izradu namještaja, pragove, gradnju brodova, , parket i podove, a najbolje je bačvarsko drvo.

Javor

Ima bijelu, odnosno žuto-bijelu boju drveta, koje je nježno obilježena godovima. To je tvrdo, ali ipak elastično drvo. Pogodan je za izradu namještaja, a osim toga i za tokarske i rezbarske radove.

Jela

Jela je srodna smrekovom drvetu. Drvo žuto-bijele do crvenkaste boje, koje naknadno malo potamni, veoma meko, ali elastično, sa izraženom teksturom. Drvo jele siromašno je smolom, ali često ima mnogobrojne čvorove. Koristi se u izradi namještaja, unutrašnjoj gradnji i kao građevinsko drvo.

Joha

Ovo je lako, srednje tvrdo, srednje čvrsto, i srednje elastično drvo. Uspijeva u Europi, a preko Urala prodire i duboko u Aziju. Lako se obrađuje i koristi se za: namještaj (kao furnir i kao puno drvo); za izradu kutija za cigare; za olovke i igračke; za strugarske i rezbarske radove. Trajnost: nezaštićeno, na otvorenom do 40 godina; na slobodnom prostoru, pod krovom do 40 godina, a u zatvorenom prostoru do 400 godina.

Orah

Vodi porijeklo iz Azije, spada u skupocjeno drvo, sivo-smeđe je do crno-smeđe boje. Ima pora ali su nevidljive.. Poznat je kao fino, vlaknasto, tvrdo i čvrsto drvo, uvijek sa lijepom teksturom, ponekad plamenastom ili prugastom. Ne odgovara mu vlaga, neznatno se skuplja, dobro se obraduje, bajca i polira. Pogodan je za izradu namještaja i fine unutrašnje radove. Orah je vrlo trajno drvo, čak mu se i korijen koristi za obradu.

Trešnja

Uspijeva u Europi (osim sjevernih i sjeveroistočnih dijelova) i zapadnoj Aziji. Trešnja je srednje teško i tvrdo drvo, čvrsto, lako se obrađuje. Koristi se u proizvodnji namještaja, za intarzijske, rezbarske radove,u proizvodnji furnira, i za strugarske radove.